Vy neznáte sousdruha Bežněva? Jaroslava Hofmanová

18.09.2017 09:12

Je tomu už drahná řádka let, co jsem s pýchou nosila světle modrou košili, rudý šátek a účastnila se nadšeně různých pionýrských akcí. Jedna z nich, která se udála v páté třídě, mi utkvěla v paměti.

Byla to soutěž zdatnosti mezi pionýrskými oddíly naší školy a já velela šestičlenné dívčí skupině, která chtěla mermomocí vyhrát. Nutno říct, že hned od začátku to pro nás vypadalo nadějně. Absolvovaly jsme s největším počtem bodů střelbu vzduchovkou na terč, měly nejvíc zásahů v hodu umělým granátem na cíl, nejrychleji jsme vyšplhaly po laně a bez pádu do vody zdolaly po provazovém mostě místní potok. Zbýval už jen jediný úkol, ale ten byl tajný. Co to přesně bude, nebylo známo, ale my si s tím hlavu nedělaly. Dorazily jsme jako první do pionýrské klubovny, kde na nás číhaly dvě kypré soudružky a spokojeně se umívaly. Potom zamrkaly a strčily nám před oči černobílou fotografii mužského s rozcuchaným obočím.

„Kdopak to je, děvčata?“ otázala se mě soudružka s čerstvou vodovou ondulací na hlavě a upravila si svazáckou kravatu. Pozorně jsem si snímek prohlídla, avšak kdo to je, jsem vážně netušila... Bezradně jsem se porozhlédla po kamarádkách a pohled na ně mi prozradil, že ani ony nemají ponětí, o koho jde. Soudružka narvaná v těsné košili, celá zrudla.

„To snad nemyslíš vážně? Ty nevíš, kdo to je?“ Pokrčila jsem rameny.

„A vy, to taky nevíte?“ Zavrčela soudružka nevěřícně, rozhlédla se po skupině a vypadala, že každou chvíli omdlí.

„Že se nestydíte!“ zaječela s notným pohoršením, když se nedočkala odpovědi. „Vy opravdu neznáte soudruha Brežněva?“ Na nic víc nečekala, zapsala si do modrého notýsku naše jména a vyrazila s námi dveře. Soutěž jsme tehdy nevyhrály, i když jsme doběhly první a to jen proto, že jsme neznaly tvář Sovětského prezidenta. Možná si řeknete, že byla to ostuda, ale my jsme se jako desetileté děti o politiku opravdu vůbec nezajímaly...Více zde: https://jaroslava-hofmanova.webnode.cz/news/vy-neznate-soudruha-brezneva/